ERİKOĞLU,

Uluslararası Finans Dergisi EMEA Finance’in “2016 Proje Finansmanı Ödülleri” kapsamında verdiği “Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Güneş Enerjisi Proje Ödülü”nü, Ak Portföy ve Erikoğlu Yatırım’ın yaratıcı “Günışığı Temiz Enerji Projesi” kazandı. EMEA Finance’in prestijli ödüllerinin dağıtım töreni, küresel finans çevrelerinden seçkin davetlilerin katılımıyla Londra’da yapıldı.

Londra’da 7 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen törende Ak Portföy Genel Müdür Yardımcısı Göktürk Işıkpınar, “Küresel finans çevrelerinde yakından izlenen EMEA Finance Ödülleri kapsamında, tüm dünyanın odağında olan temiz enerji alanındaki bu ödülü kazanmış olmak gurur verici” dedi.

Erikoğlu Yatırım Holding Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Erman Erikoğlu, Nuri Erikoğlu ve Onur Erikoğlu ödülü kabul ettikten sonra ödül töreninde; Türkiye’nin ilk Girişim Sermayesi Yatırım Fonunun ilk yatırımını Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanına yaptığının altını çizerek, Ak Portföy gibi lider bir portföy yönetim şirketi ortaklığında sektöre yapılan sürdürülebilir ve çevreci yatırımı çok değerli bulduklarını ve bu güzel işbirliğinin birçok girişime örnek olmasını temenni ettiklerini dile getirdiler.

Türkiye’nin ilk on-grid güneş santralini kurmuş olmaktan gurur duyduklarını belirten Nuri Erikoğlu; Türkiye’de ilk defa bir portföy şirketiyle ortaklık yaparak güneş enerjisi sektöründe yeni bir finansman modeli geliştirmiş olmaktan da çok memnun olduklarını belirtti.

Erikoğlu Yatırım Holding’in Ak Portföy ile ortak olarak kurduğu Günışığı Temiz Enerji A.Ş. üzerinden gerçekleştirdikleri fon ile Türkiye’de ilk kez emeklilik yatırımcısının güneş enerjisi üreten bir tesisin gelirlerine ortak olması sağlandı. Denizli’nin Bekilli ilçesinde kurulu 5.6 MW büyüklüğündeki tesis, an itibariyle enerji üretiyor. Ayrıca yine Denizli’nin Tavas ilçesi Vakıf köyü mevkiinde 2.3 MW’lık tesisleri de inşaat halinde.

Günışığı Temiz Enerji A.Ş. bir sonraki aşamada Denizli’nin Acıpayam ilçesi Yeniköy mevkiinde 10 MW lisanslı, 14 MW lisanssız olmak üzere toplamda 24 MW projeleri de geliştiriyor. Bu kapasitesiyle, 2016 yılı sonu itibariyle toplam 936 MW olan ülkemiz güneş enerjisi santrali kapasitesinin yüzde 3’üne ulaşılması hedefleniyor. Günışığı Temiz Enerji A.Ş.’nin diğer geliştirdiği ve finansman anlaşması aşamasında olan ek 24 MW portföyü ile beraber toplamda yaklaşık 32 MW büyüklüğüne ulaşması bekleniyor.

Tissot Hermes