DENİZLİ'DE GÜNEŞ TARLALARINDA HASAT ZAMANI

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından düzenlenen aralarında Denizli bölgesinin de bulunduğu Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılan önlisans 2. yarışma paketinin kazananları açıklandı. Yarışma sonuçlarına göre TEİAŞ tarafından 2.paket içerisinde yer alan Denizli'ye verilen toplam 18 MW kapasite üç enerji şirketi tarafından kurulu güçleri oranında paylaşıldı. Erikoğlu Renoe Enerji, Renoe Acıpayam GES projesiyle 10MW kapasite kazandı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), güneş enerjisinde önlisans için 2.paket yarışmayı geçtiğimiz günlerde düzenledi. Yarışmaya güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılan önlisans başvurusunda bulunan yaklaşık 90 firma katıldı. Aralarında Denizli'nin de bulunduğu toplam 7 bölgede 13 yatırımcı önlisans almaya hak kazandı.

TEİAŞ, güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılmış lisans başvurularından aynı sahada ve aynı bağlantı noktası ile aynı bağlantı bölgesine bağlanmak için birden fazla başvurunun bulunması üzerine, sisteme bağlanacak olanları belirlemek için yarışma düzenledi. TEİAŞ tarafından düzenlenen 1. paket yarışma 2014 Mayıs ayında yapılmıştı.

2.paket içerisinde yer alan Siirt-Batman-Mardin, Şanlıurfa-Diyarbakır, Antalya, Muğla-Aydın, Denizli ve Burdur ile 3.paket içerisinde yer alan Konya-1 ve Konya-2 bölgeleri için düzenlenen yarışmalara rekor teklifler damga vurdu.

TEİAŞ tarafından güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretim amacıyla 2.paket içerisinde yer alan Denizli'ye toplam 18 MW kapasite verildi. Düzenlenen yarışmada Erikoğlu Renoe Enerji Yatırım Bilişim Teknik San. Tic. A.Ş.,Renoe Acıpayam GES projesiyle MW başına 1 milyon 450 bin TL teklif vererek 10MW kapasite kazandı. Dalsan Enerji Üretim ve İşletmecilik A.Ş. Denizli Tavas GES projesiyle MW başına 1 milyon 606 bin TL teklif vererek 5 MW kapasite kazanırken, Günerji Elektrik Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. de Uran Enerji Acıpayam GES projesiyle MW başına 1 milyon 260 bin TL teklif vererek 3 MW kapasiteye hak kazandı.

Yarışmaya katılan şirketlerin teklifleri, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere en fazla 3 yıl içerisinde birim megavat başına TEİAŞ'a ödeyecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi kapsamında güneş enerjisi santrali yatırımlarında, sisteme elektrik verilmeye başlandığı tarihten itibaren 10 yıl süreyle 13,3 dolar cent üzerinden alım garantisi bulunuyor. Bu sürenin ilk beş yılında, yerli ekipman kullanılması halinde bu miktar 22 dolar cente kadar çıkabiliyor.

Tissot Hermes