TÜRKİYE’NİN İLK GOLD STANDARD LİSANSLI GÜNEŞ SANTRALİ

”Sürdürülebilir/yenilenebilir” enerjiyi ”kullanılabilir” kaynaklarımız arasında en üst sıraya taşımak ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına 2006 yılından beri tüm gücüyle çalışan Erikoğlu SunSystem Enerji San. Tic. A.Ş., Türkiye’de bir başarıya daha imza attı. Kendi bünyesinde yer alan Renoe Enerji Yatırım Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş’nin Denizli Acıpayam ilçesinde 10 MW kurulu gücünde kurduğu Renoe Acipayam Güneş Enerji Santrali, çıkardığı Gold Standard (GS4GG) karbon kredilerini satmaya başladı.

Rüzgar Danışmanlık ile birlikte 2018 yılında başladıkları Gold Standard karbon kredisi çalışmaları aynı yılın 4.çeyreğin başında Türkiye’nin ilk lisanslı Gold Standard Güneş enerji santrali oldu. 2019 yılında Renoe Acipayam GES’in Gold Standard karbon kredilerinin çıkartılması için gerekli çalışmalar tamamlandı ve Sürdürülebilirlik konusunda Dünya Bankası gibi kurumların da de değerli karbon kredilerinin 2025 yılına kadar satış anlaşması yapıldı.

”Gold Standard For Global Goals” standardı ile Birleşmiş Milletlerin 17 tane olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden bazılarını Renoe Acipayam GES ile birlikte katkı sağlamaktan mutlu olduklarını belirten Erikoğlu SunSystem Gold Standard karbon kredilerinin Türkiye’deki diğer proje tiplerine göre yaklaşık 4 ila 6 katı fiyata satılmasının inanç ve güven ile birlikte güzel bir çalışma sonucunda geldiğini belirtti.

 

Kaynak: https://www.solarbaba.com/tr-news-erikoglu-gold-standard-lisansli-gunes-santrali/

Tissot Hermes